Sázení rostlin dle permakulturních myšlenek

Dne: 12.4.2015, #: Permakultura, By Jarcik

Představte si březen, občas ještě nějaké ty studené chvilky.. Tak i v takových podmínkách jsme se rozhodli zasázet keříky do živého permakulturního plotu. Marcel rostlinky objednal a následně i přivezl. Měli jsme čtyři dny na to je dát do hlíny. A to se nám i povedlo. Celkem 775 rostlin v 11 druzích.

Sázení nám pár dní zabralo, ale byl to super zážitek! Aby se keříkům dobře dařilo a neubily jen další volně rostoucí rostliny a zároveň si udržely trochu vláhy, položili jsme kolem nich slámu. Původně přivezených 10 balíků slámy bylo nakonec moc, ale i ten zbytek se později jistě zužitkuje.

Druhá fáze jarních prací na pozemku z pohledu rostlinné říše bylo vysazování stromů. A proč zůstat pouze při zemi, že? Jednoho dne k nám tedy dorazilo tisíc sazeniček japonského topolu. Šedesáti centimetrové klacky jsme nejdříve namočili do vody, aby trochu nasákly, a pak jsme je dva dny zapichovali do země. Obešli jsme s nimi pozemek dvakrát, ale sto sazeniček zbylo, takže v horní části pozemku jsou řady 3 a někde 4. Slámování se nevyhnuly ani topoly.

Asi metr od plotu nyní tedy končí živý plot a o další metr až dva jsou řady topolů. Některé keříky se již i začínají probouzet, takže doufám, že v létě se to tam bude všechno zelenat!

Keříky na permakulturní živý plot
Keříky na permakulturní živý plot
 Permakulturně zaslámované keříky a stromy
Permakulturně zaslámované keříky a stromy