Spuštění YouTube kanálu 'Ječinák earthship'

Dne: 6.9.2015, #: Ostatní, By Jarcik

Nahráváme videa co se týče novinek na naší zemělodi a také ohledně toho, jak věci řešíme. Kam s videi jinam, než na YouTube. K tomu jsme si zřídili také vlastní kanál, na kterém nás můžete zastihnout a to na Ječinák Earthship. Videa budeme průběžně nahrávat a sdílet.

Zázemí na stavbu earthshipy

Dne: 5.6.2015, #: Ostatní, By Jarcik

Ještě než jsme začali se samotnou stavbou zemělodi, pustili jsme se do postavení nějakého toho přístřešku jako zázemí pro přespání, úschovnu nářadí, ukrytí se před nepřízní počasí a podobně. Cíl byl jasný. Levně a rychle. Nakonec to zabralo docela dost času:D. Začali jsme přivezením lodního kontejneru. Modrý, velikostně tak akorát: 6x2,5m. Nastěhovali jsme dovnitř gauč, stolek, tři regály na uložení věcí, nářadí a zbytečnosti, co budou potřeba později.

Zámkové zabezpečení bylo efektivní, již se nám tam pokoušel někdo dostat. Naštěstí se mu to nepovedlo:).

Jelikož kontejner nebyl nový, když jsme ho kupovali, raději jsme ho zastřešili, aby se ještě více neponičil. Dřevěná konstrukce půlkou položená na kontejneru je složená celkově ze dvou částí, jedna je o kousek delší. Na konstrukci jsou jen položené laťky a na nich plech. Modrý. Takže v půlce skoro holého pole nám sedí malý modrý hříbeček.

Takže kontejner je zastřešený, vedle je ještě jakoby přístřešek, kde jsou venku židle, stůl a gauč na odpočinek, a je hotovo:).

Nyní stavíme suchou toaletu, konkrétně piliňák (snad mi nepřijde i do earthshipy..). A zázemí bude hotové. Elektrika bude nejspíše až s domečkem, voda také.

S užitkovou vodou je to trochu zábavné. Měli jsme na pozemku jedno místo, které bylo určité období stále mokré. Nechali jsme udělat výkop bagrem na jedno hrábnutí. Asi dva týdny tam nějaká voda stála (několik čísel - voda se dala nabrat konví), pak ale vyschla, jako ostatně celé pole. Nyní s nadšením očekáváme, kdy bude pořádný slejvák.

Jarní update kovárny

Dne: 6.4.2014, #: Ostatní, By Macik

Po dlouhé době je tady jarní postup prací.

Přivezli nám materiál na kovárnu. Bylo toho 7tun, které složili před barákem a na zahradu se museli převozit na kolečku. Jarčík s Angie převozily 2tuny zámkové dlažby a já zbytek ztraceného bednění. Už jsme začali betonovat spodní řadu bednění, kterou snad teď o víkendu doděláme.

Do dílny přibyly dva stroje: srovnávačka a soustruh. Soustruh je zatím bez motoru a rozmontovaný na kusy. Stěhování soustruhu, který má aspoň 300kg je opravdu legrace. I když jsme ho rozmontovali na čtyři kusy, pořád není lehké ho stěhovat.

Dokreslil jsem plány na kovárnu, aby bylo podle čeho stavět. A zakoupili jsme už i vrata, o víkendu pro ně jedem. Je docela rozdíl koupit pěkná bazarová za 4000kč nebo nová za 16000kč.

Stavím raketová kamna ze starých kamen a nádrže od kompresoru. Už začínají vypadat jako kamna Těším se až je konečně vyzkouším. Ještě chci zkusit postavit pokusná raketová kamna na vaření, jen se mi ještě nepovedlo sehnat perlit za rozumnou cenu.

Začal jsem i stavbu větrníku, který budeme zkoušet na začátku května.

Zrenovoval jsem staré pily od babičky z kůlny, ještě se budou na stavbě hodit A konečně snad dodělám stolek k mým stromovým poličkám. Desku mám vyrobenou od podzimu a teď jsem udělal i nohu, už stačí jen smontovat dohromady.

Vytápění svíčkou

Dne: 31.1.2014, #: Ostatní, By Macik

Před pár dny jsem doma postavil topení na svíčku, které jsem nalezl na internetu. Je to v principu jednoduché: jsou to tři květináče z pálené hlíny různých velikostí, které jsou vložené do sebe a sešroubované šroubem. Pod šroubem se topí svíčkou a stoupající teplo jde nejdřív do malého květináče poté do většího atd. Dírky ve dně květináčů jsou ucpané šroubem, takže teplo musí přelézt spodem. Celé to má hezky hřát. Doma se nám tu válelo mnoho nepoužitých svíček a počáteční investice byla asi 80kč. Už asi 3 dny to testujeme. Několik pozorování: nijak to nebrání výhledu na svíčku, tím pádem i zapálení svíčky má svůj estetický efekt, kvůli kterému se svíčky doma zapalují. Zařízení opravdu hřeje, ale jak se dalo očekávat, nic extra to není.

Podle odhadu může mít květináč tak 50-70 stupňů. Opravdu nestoupá žádný teplý vzduch ze svíčky, všechno teplo je předané do květináčů, které ho pak vyzařují. (výrazný podíl tepla se změní z ohřátého vzduchu na v yzářené teplo) Ale má to i jisté nevýhody: když se nepoužívají svíčky v pevném obalu, jako třeba čajové svíčky, tak teplo z květináčů samozřejmě rozpouští i vosk na svíčce pod nimi a ta shoří daleko rychleji. Na poprvé se to opravdu hodně dlouho zahřívalo. Teď, i když je to studené se to celé zahřeje o mnoho rychleji.

Abych to shrnul, je to rozhodně zajímavé a dokud se tu budou válet svíčky doma, budeme to používat, ale speciálně kvůli tomu další svíčky kupovat nebudeme. Je to rozhodně lepší než mít svíčku zapálenou bez toho.

Svíčka a květináč
Topení ze svíčky a květináčů
Svíčka a květináč
Topení ze svíčky a květináčů
Svíčka a květináč
Topení ze svíčky a květináčů
Svíčka a květináč
Topení ze svíčky a květináčů

Sběr lahví

Dne: 2.1.2014, #: Ostatní, By Jarcik

Po silvestru jsme vyrazili na lov skleněných lahví. Velice se nám poštěstilo. Auto bylo přeplněno, nohy nebylo kam složit a Macík má práci na celý večer, aby je všechny vyčistil. Sice zatím žádně jiné barvy než bílé, hnědé, zelené, ale tvary jsou více méně i trochu rozmanité. Ale máme ještě spousty sbírání před sebou. Kdo pomůže? :–)

Sběr lahví
Sběr lahví
Sběr lahví
Sběr lahví