Vyvýšené záhony před skleníkem

Dne: 17.3.2017, #: Permakultura, By Jarcik

S ostrovním domeček chceme mít i soběstačnost potravinovou. Kde jinde začít než u zeleninových záhonů, konkrétně permakulturních. Začali jsme tedy vyrábět vyvýšené záhonky, které jsme si umístili přímo před báráček, abychom měli zdroj co nejblíže. K dispozici u nás byly dvě traktorové pneumatiky, tak jsme si řekli proč je nevyužít. Každá má obdobný obsah: Na dno byly položeny tlustší klacky, dále shrabaný biologický materiíl, drobné klacíky či odřezky kůry stromů, sláma, stará hlína z rušených květináčů, posekaná tráva, zbytky z výroby jíchy, uleželá výživna hlína. Před navrstvením uleželé zeminy jsme celou masu prolili naředěnou jíchou. Po navrstvení výživné půdy jsme do každého záhonu nalili minimálně 60l vody než začala voda vytékat.

Zeminu jsme postupně ještě trochu dosypávali. No a pak přišlo osazování. Jeden záhonek byl zvolen jako bylinkový - trvalý, kam jsme zasadili i semínka na vyzkoušení. Druhý byl čistě zeleninový - pórek, květák, prokolice, celer, uprostřed vytrvalá stonková cibule. Bohužel jsem oba záhonky trochu předimenzovala, co se týče osazení, takže v plném rozkvětu se např.bylinky úplně ztrácely (např. tymián téměř nedostal šanci). Chtěla jsem i okurky, které jsem zasadila na kraj bylinkového záhonku s takovou myšlenkou, že se budou plazit dolů a po zemi. Byl to sice pěkný nápad, ale okurky se chtěly plazit spíše rovně po záhonku a i když jsem je neustále směřovala dolů, tak se stáčeli stále nahoru. Takže příště už takhle ne :). Samozřejmě co bych to byla za člověka, kdybych nezkusila melouny - vyrostly mi 3 minikuličky a jeden meloun do dlaně, který zčervenal jen z poloviny. Příště melouny ve  skleníku, jednoznačně..

Záhonky jsou nyní již rok v provozu a zatím nemám negativnější zkušenost - nutno jen doplnit hlínu. Do zeleninového jsme letos nasypali piliny (ne úplně ty nejjemnější), tak uvidíme, co to udělá. Vytrvalá stonková cibulka vytrvala v pořádku, dokonce i na podzim přesazený divoký salátek se nevzdal a již vykukuje z podpilin. Letos pravděpodobně lépe dodržím vzdálenost jednotlivých rostlinek. Zajímavé bylo, že pórek nechtěl moc růst, dokud měl okolo sebe další zeleninku, ale když jsme ji sklidili, pórek začal hodně rychle nabývat na síle a na podzim byl již v hodně bujné podobě. Takové se v obchodech neseženou :). Také měly opravdu silné aroma, ještě nyní leží nějaký sáček nakrájeného pórku v mrazáku a čeká na zpracování.

Mám po letošní zimě dojem, že bez mrazáku asi v soběstačném baráčku nebudeme. Jedna si dcera oblíbila domací zmrzlinu z rozmixovaného ovoce a za druhé ty zásoby na zimu v podobě zmraženého pokladu jsou super.

Hmyzí hotel do permakulturní zahrady

Dne: 3.7.2015, #: Permakultura, By Jarcik

Chceme na pozemek nalákat hmyz. Chceme u nás hmyz trvale. A chceme, aby se jim tam líbilo. Jak hmyzáky přilákat? V první řadě samozřejmě na kytky - na tom se intenzivně pracuje. V druhé řadě pořídit jim nějaké bydlení:). Hmyzí domeček je to pravé a tak jsme se i my pustili do jeho výroby.

Měli jsme k dispozici dřevěný špalek větších rozměrů. Vybrali jsme ho tedy k našim účelům a řádně ho provrtaly, jak jen to šlo. Na internetu je spoustu návodů a rad, jak zařídit nejlepší komfort pro hmyzáky. Velikost vrtáků jsem zvolila od 3mm do 10mm s tím, že nejvíce děr je vyvrtaných velikostmi 5mm a 6mm. Dle zkušenějších lidí je tato velikost hmyzáky nejvyužívanější.

Výroba hmyzí obydlí
Vyrobený hmyzí hotel
Detail apartmánů hmyzího hotelu
Detail apartmánů hmyzího hotelu

Domeček má samotný na výšku asi 60cm. Nejvíce obydlí je nahoře pod střechom, dole jich je ale také dost. Hmyzí hotel je postaven na nabouchané pneumatice vedle topolů a živého plotu z různých keříků. V budoucnu v blízkém okolí přibude ještě spoustu stromů a rostlinek, především bylinek, aby měli hmyzáci pestrý výběr stravy.

Aby do hotelu nepršelo a nevyplavovaly se jim obydlí, je nainstalována i střecha. Posbírali jsme různé zbytky střešního plechu, které se uřízly na míru, vyrobili jsme dřevenou konstrukci a vše se spojilo do jedné entity. Střecha drží na hotelu pevně a po vyzkoušení i funguje, jak má.

Střecha na hmyzí hotel
Výroba střechy na hmyzí hotel
Střecha na hmyzí hotel
Výroba střechy na hmyzí hotel

Po nějaké době přišla na řadu kontrola nájemníků. Některé apartmány vypadají obsazeně. To mi udělalo velkou radost:). Teď jen zbývá postarat se hmyzákům o 'all inclusive' a bude to vše v pořádku! Další krok k permakultuře na pozemku je hotový. Již nyní vymýšlíme další hotel. Ten bude umístěn na opačné straně pozemku. V budoucnu přibudou i obrácené květináče pro čmeláky.

Hmyzí hotel po čase
Hmyzí hotel po čase
Hmyzí hotel po čase
Hmyzí hotel po čase

Sázení rostlin dle permakulturních myšlenek

Dne: 12.4.2015, #: Permakultura, By Jarcik

Představte si březen, občas ještě nějaké ty studené chvilky.. Tak i v takových podmínkách jsme se rozhodli zasázet keříky do živého permakulturního plotu. Marcel rostlinky objednal a následně i přivezl. Měli jsme čtyři dny na to je dát do hlíny. A to se nám i povedlo. Celkem 775 rostlin v 11 druzích.

 • Kalina obecná
 • Kalina tušalaj
 • Růže svraskalá
 • Růže šípková
 • Krušina úzkolistá
 • Řešetlák počistivý
 • Trnka obecná
 • Ptačí zob obecný
 • Brslen evropský
 • Svída krvavá
 • Dřín

Sázení nám pár dní zabralo, ale byl to super zážitek! Aby se keříkům dobře dařilo a neubily jen další volně rostoucí rostliny a zároveň si udržely trochu vláhy, položili jsme kolem nich slámu. Původně přivezených 10 balíků slámy bylo nakonec moc, ale i ten zbytek se později jistě zužitkuje.

Druhá fáze jarních prací na pozemku z pohledu rostlinné říše bylo vysazování stromů. A proč zůstat pouze při zemi, že? Jednoho dne k nám tedy dorazilo tisíc sazeniček japonského topolu. Šedesáti centimetrové klacky jsme nejdříve namočili do vody, aby trochu nasákly, a pak jsme je dva dny zapichovali do země. Obešli jsme s nimi pozemek dvakrát, ale sto sazeniček zbylo, takže v horní části pozemku jsou řady 3 a někde 4. Slámování se nevyhnuly ani topoly.

Asi metr od plotu nyní tedy končí živý plot a o další metr až dva jsou řady topolů. Některé keříky se již i začínají probouzet, takže doufám, že v létě se to tam bude všechno zelenat!

Keříky na permakulturní živý plot
Keříky na permakulturní živý plot
 Permakulturně zaslámované keříky a stromy
Permakulturně zaslámované keříky a stromy

Rostlinková farma

Dne: 26.4.2014, #: Permakultura, By Jarcik

Jaro v plném proudu a má rotlinková farma se skvěle rozrostla. Do giantických rozměrů, takže se nám domů skoro nevejdou. Nevadí, stolů je zde dost :-).

V podstatě jsou zde všechny rostlinky, jako v zimě, kromě Manga, které jsou (omylem) trochu ulila, prostě a jednoduše, R.I.P my Mango. Nicméně, mám tu dvě nová manga, která jsou již pěticentrová.

Dále přibylo "pár" granátových stromečků. Je jich celkem...25. Co s nimi budu dělat, to se ani neptejte, sama nevím, do Earthshipového skleníku se asi všechny nevejdou. Škoda. Když jsme je přesazovali ze dvou květináčů, ještě jsem jich musela velkou hrst vyhodit (ano, srdce mi pukalo), protože by se nikam nevešly. Stromečky mají zatím pár řádků lístků.

Také jsme se rozhodli vysazovat stromečky a keříky. V březnu jsme nasbírali zárodky javorů v parku a nyní už jen čekají na podzim na vysazení do přírody. Javorů je 16 a krásně se zelenají :-)). Nedávno mne pobavilo, když jsme v hypermarketu viděla javory, které měli na prodej. Stromeček za 89Kč. Zajímalo by mne, kdo si to koupí. opravdu si to lidé mohou vypěstovat bez kupování..

Hitem letošního léta se stávají....žluté melouny! Alespoň doufám :-D. Dostala jsem skvělý nápad si v bytě pěstovat žluté melouny, teď se ke mně plazí z horní poličky, za chvíli se mi začne motat kolem notebooku. Těším se, až mi na hlavu nějaký meloun spadne, juchůůů :-D. Původně jich bylo hodně, ale po přesazení to přežili jen dva nejstatečnější. Držme ji palce!

Co se týče naší krásné oranžové mandarinky, zaznamenávám aktuálně 6 plodů. Jeden skoro zralý, další si musejí ještě počkat.

Druhý pokus si zasloužila i citronová tráva. Citron. tráva v1.0 nevydžela mou péči a odešla. Aktuální vypadá odhodlaně a zdravě. Přesvědčete se sami :-).

Citronová tráva
Citronová tráva
Rostlinková farma
Rostlinková farma
Javory
Javory
CMandarinky
Mandarinky
Žlutý melounky
Žluté melounky
Rostlinková farma
Rostlinková farma

Pořizujeme rostlinky do Earthship

Dne: 29.12.2013, #: Permakultura, By Jarcik

K Vánocům jsem dostala úžasný dárek - Calamondin. Malé mandarinky. Ihned jsem začala zjišťovat, jak se o rostlinku starat, zda-li je vhodná do domečkového skleníku a co vše přinese. Do skleníku se hodí, takže není problém. Takže doma vítáme první rostlinku koupenou/věnovanou do skleníku. I'm so excited! Rostlinka má již teď jednu oranžovou mandarinku, dvě pomalu dozrávají a dalších pár plodů je teprve zelených. Hnojivo na citrus je koupeno a péče o mandarinky může začít. Snad se mi ji během krátké chvilky podaří dostat do stavu, jaký mohu vidět na obrázcích jiných pěstitelů. Zatím přikládám obrázek nynějšího stavu rostlinky. Jak je hezky vysoká! :–)

Nové rostlinky
Mandarinky

Další novou rostlinkou, která se u nás usadila a je specielně pěstovaná do skleníku je Ananas! Koupili jsme zdravě vypadající ananas, která měl vnitřní růžici neponičenou, odkroutili jsme růžici, omyli a dali na den dva do vody. Nyní je ananasová růžice zasazená v zemině a napatě čekám, až zakoření. Good luck, kořínky!

Nové rostlinky
Ananas

Ještě jsem chtěla napsat něco o Aloe Vera, kterou jsem dostala o prázdninách (opět - skvělý dárek, děkuji). Nejdříve rostla krásně, měla malý výhonek, který jsem nešťastně přesadila moc brzy a dlouho se nechytal. Nyní má výhonek druhý nový lístek a roste. Velké Aloe se chvíli nedařilo, protože byla dočasně umístěna v průvanu, ale po přesunu se vzpamatovala a nyní se pyšní několika dalšími výhonky, které daleko přesahují první přesazený výhonek a čekají na svůj vlastní květináč. Pokud se Aloe takto bude množit i ve skleníku, možná i více, protože bude mít lepší podmínky, budu si moci založit Aloe farmu :–)). Takže Aloe se také určitě těší na své vysněné místo v Earthship.

Nové rostlinky
Aloe Vera

Závěrem tedy chci říci, že se nemusíte bát pěstovat si exotické věci doma. Dalšími rostlinkami, které si chci připravit jsou Citronová tráva, Banánovník, Papaya.