Často kladené otázky ohledně zemělodě a bydlení offgrid
Offgrid bydlení
Největší problém není zima, ale podzim. Nejtemnějším měsícem je listopad. V dalších měsících svítí slunce více. Nicméně i tak nastává problém s nedostatkem, ale jen nepatrný. Čemuž předchází předpoklad, že i tak s energií šetříme. Rozhodně nemůžeme "rozhazovat" tak jako v létě. Je potřeba spotřebu a nabíjení hlídat a tomu přizpůsobit využívání energie. Může se to zdát jako moc náročný úkol, ale jakmile si na to zvyknete, bude to zcela přirozené. Za chvíli zjistíte, že již od pohledu ven odhadnete, co si můžete a nemůžete daný den dovolit a přizpůsobíte tomu svůj den.
To je velmi indviduální a je potřeba brát v potaz více faktorů. V první řadě je potřeba si ujasnit svoji spotřebu vody. Je veškerá moje spotřeba nutná? Dále je důležité vědět, jak časté a bohaté jsou srážky v dané lokalitě. A také z jak velké plochy se bude voda sbírat. To vše je potřeba rozpočítat na velikost nádrže. Voda v nádrži musí vydržet celou spotřebu přes nejdelší suché období. My máme nádrž 7.5 kubíku hlavní nádrž a 7kubíku nádrž rezervní. Jednou se nám stalo, že voda v hlavní nádrž došla. Předchozí rok byl na srážky vydatný a když skončily, zapomněli jsme se se spotřebou opět uskromnit.
U nás jsou dva zdroje ohřívání vody. Elektrika a tepelný výměník. Když na podzim přestává stačit slunce na ohřev vody (konec října), vypneme elektrické ohřívání a musíme zatopit v raketových kamnech, čímž ohříváme vodu přes tepelnou výměnu. Brzy z jara (únor-březen) opět bojler zapneme a přestáváme topit. Největší problém je v podzimním přechodném období (září-říjen), kdy ještě není potřeba topit, ale slunce často nesvítí, je zataženo nebo prší a tak elektrika nestíhá nahřít vodu.
Zeměloď
Začali jsem stavět v květnu 2015.
Na fulltime jsme se přestěhovali v červenci 2018. Nicméně zeměloď byla ještě rozestavěná (půlka baráčku nebyla vůbec k bydlení), nebyla zde koupelna an zapojená elektrika.
V naší zemělodi ano. V ČR je málo slunečních dní na to, aby se zeměloď vyhřívala pouze sluncem. Nicméně topíme tak málo, že to není nijak zvlášť velký náklad a topení v raketových kamnech je pro nás všechny příjemným zpestřením dne. Jako bonus se při topení nahřívá teplá voda.
Velmi častá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď :).
Otázkou první je, co vše chcete zahrnout do ceny? I pozemek? Ostatní věci, které byly ke stavbě zemělodě potřeba? Zahradu?
Cena zemělodě a úprav pozemku se s přehledem vejde do 3mil. korun českých. Není v tom započítána vlastní práce, prvotní dojíždění na pozemek apod. Nedělali jsme vše nejlevněji ani nejluxusněji. Volili jsme vše tak, aby nám to vyhovovalo a co bylo v danou dobu dostupné.
Byl tu a není tu :). Neměli jsme dobrou zkušenost s vlhkostí, která se vypařovala z listů rostlin. Místo po záhonu jsme využili jinak a před zemělodí postavili skleník, ve kterém se bude dát pěstovat s prodlouženou sezónou.
Pneumatiky nic neuvolňují do ovzduší, pokud jsou bez slunečního záření a proudu vzduchu. To nejvíce škodlivé se z nich jich uvonilo při používání na automobilech. V zemělodi jsou stěny z pneumatk zaházené hlínou, tedy by se z nich nemělo nic uvolňovat. Pneumatiky, které jsou v opěrné zdi venku ještě nezakryté, na přímém slunci při vysoké teplotě smrdí. Ty budou v nejbližší době zaházené, aby se na ně nedostal průvan vzduchu a sluneční svit. Uvnitř není z pneumatk cítit nic.
Nám ano, v létě, pokud je několik dní po sobě venku vedro. Teplota uvnitř nám nepřesáhne 29 stupňů, ale i to je dost. Je to ale také dané skleníkem, který je postavený před zemělodí.
Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Neváhejte nás kontaktovat