Kamenná podlaha

Dne: 11.1.2019, #: Stavba, By Jarcik

Základem podlahy je několik centimetrů hlíny - hrubá vrstva. Podrobnosti jsou sepsané v článku Hliněná podlaha. Na hrubou vrstvu jsme pokládali vrstvu vyrovnávací a to co nejvíce do roviny. Materiál již klasicky jíl, písek a voda s přidaným jemnějším štěrkem. Výjimečně se objevila i místa, kde jsme hrubou vrstvu museli snížit - veranda.

Na uschlou vyrovnávací vrstvu jsme nejprve naskládali kameny. Jsou použity řezané čedičové sloupky. Řezané na dlaždice jsme je již koupili v lomu stejně jako sloupky, které nám lemují vnitřní záhon. Vzhledem k nepravidelným tvarům dlaždic to nebyla záležitost na pět minut - dlaždice jsme skládali tak, aby mezi nimi byly rovnoměrné mezery, případně velké mezery v rohách dorovnali malými kousky, které jsme dořezávali. Naskládané puzzle jsme poté přilepovali. Jak jinak, než směsí jemný písek, jíl a voda s přidaným jemným štěrkem. Dlaždice bylo nutné hlídat, zda-li jsou v rovině.

Po zaschnutí hliněného lepidla přišlo na řadu hrubé spárování. Vyplnění spár mezi dlaždicemi hrubou spárovací hmotou těsně pod okraj dlaždic. Hrubá spárovací se překvapivě skládala z písku, jílu a vody. Jakmile uschly hrubé spáry, následoval úklid jako příprava na finální spárování. Zamést rozdrobenou hlínu, oškrabat hlínu z dlaždic, zamést oškrabanou hlínu a ve většině případů omýt dlaždice. Krátká ukázka z verandy ve videu.


Dále se šlo na opětovné ušpinění podlahy a to finální spárování. Materiálu pro tentokrát nebylo potřeba mnoho a musel být hodně jemný. Je to vrstva, po které nyní chodíme a je vidět. Nejlépe se spárovací hmota nanášela škrabkou (je vidět ve videu výše), kterou jsme použili i po zaschnutí na odstranění přebytečného materiálu. Buďto jsme zaschlé spáry pouze omyly houbičkou a zároveň zahoubovali (stejně jako omítku na zdech) a nebo druhým postupem nejprve oškrabali škrabkou a až poté zahoubovali. Obě metody mají své pro a proti a záleželo hlavně na množství přebytečného materiálu. Na některých místech podlahy je ale znát, že spáry jsou vymyty až moc. Dlaždice také bylo nutné znovu omýt, neboť dalším bodem bylo spáry naolejovat.

Původně jsme chtěli olejovat pouze spáry, ale olej je do dlaždic perfektně nasákával, takže buď bychom měli dlaždice s černýma nebo celou černou podlahu. Výsledkem je tedy celá naolejovaná podlaha. Oleje jsou naneseny dvě vrstvy. Opět zde byly dva postupy. První postup byl nejprve naolejovat spáry a v druhém kole spáry a dlaždice. Nicméně někde zůstala větší vrstva oleje a po zaschnutí zůstalo nevzhledné místo. Proto jsme přistoupili k postupu olejovat spáry a přebytečný olej na okrajích dlaždic hadříkem zatřít do dlaždic. V druhém kole opět naolejovat spáry a přebytečný olej na okrajích dlaždic zatřít do povrchu dlaždice. Nevzhlednému povrchu se škraloupy oleje byl konec.

Podlaha se po oleji chvíli ještě lepila, ale rychle se ošlapala. Takto upravený povrch by měl být voděodolný. Již se nám povedlo do hliněné spáry udělat i díry - lego kostičkou a upadlou vrtačkou. Nicméně hlína se dá lehce opravit a tak již není poznat, kde poruchy byly. Paráda.

Jak se taková podlaha umývá? Celkem bez problémů. Zametání v pořádku, občas se bordýlek zasekne ve spárách, které jsou byť jen o chlup níže než dlaždice, ale jiný směr zametání to vyřeší. Vytírání podlahy také bez problémů - rychleschnoucí a mop se na spárách nezasekává. Jediný problém bych viděla v barvě podlahy, kde je každé smítko vidět.

Finální hliněné omítky

Dne: 7.9.2017, #: Stavba, By Jarcik

A je to! Zvládli jsme finální omítky! I když jen v půlce baráčku. Vzhledem k tomu, že tak trochu nestíháme a zároveň jsme si postavili až moc veliký dům, rozhodli jsme se nejprve dokončit jen polovinu zemělodě.

Příprava

V hrubých omítkách byly praskliny. Díky konzultaci s předním českým odborníkem na hliněné omítky jsme mohli tyto rány na zdech bez problkému zacelit a nezkazili jsme ani finální akci :). Nejprve jsme praskliny vyškrábali. Pak proběhlo zacelení prasklin tekutější maltou z jílu a písku. Po uschnutí bylo vše připraveno. Ano, takto to vypadá jako akce na hodinu, ale to je jen klam..

Materiál

Již tradičně jsme použili místní červený jíl, který tentokrát prošel rozdcením na prach, aby v omítce nebyly hrudky a aby se co nejpohodlněji míchalo. Přidali jsme jemný přesátý písek a přeceděný výluh z kravského hnoje. Hezká červeno hnědá hmota, která přes všechna očekávání ani nezapáchala. Hravá chvilka přišla, až když se musela omítka zahladit, obzvláště v kulatých rozích ;).

Pracnost

Ve dvou schopných lidech se omítka v půlce baráčku natáhla za jedno odpoledne.

Nyní jsou tedy zdi hezky červené. V budoucnu přibude nějaké to natření hliněnou barvou. To ale počká, až budou místnosti odděleny - každý chce všude jinou barvu. Co se týče odolnosti, zatím nejsou žádná odřená místa ani vyloupaná.

Výroba a využití nepálených hliněných cihel

Dne: 5.9.2017, #: Stavba, By Jarcik

Výroba

Na cihličky používáme stejný materiál jako na hrubé omítky, tzn. jílovou hlínu, slámu, vodu. Čím je to méně tuhé, tím lépe. Tzn. spíše více vody a slámy, ale aby to stále ještě lepilo. My používá téměř čistý jíl, kterého máme na pozemku dostatek. Je lepší mít pak jíl rozmočený až rozpuštěný, lépe se pak promíchá se slámou. Když budete míchat s hrudkama jílu, půjde to hůře a více se člověk nadře. Tyto tři ingredience tedy smícháme v nádobě, nejlépe rozšlapat. Dále plníme do forem. Vyrobili jsme formy v rozměru o něco větších než jsou klasické pálené cihly a ještě malou formu, která je třetinová. Pak nastává fáze vysušení - na slunci a občas je dobré je otočit. Vysušení v létě v parnu trvalo tak 2 dny, jak se blíží podzim, tak to chce více dní. zálěží samozřejmě na počasí.

Schnutí cihel vs déšť

Párkrát se nám stalo, že cihly venku opršely, v několika fázích schnutí. Co se s nimi maximálně stalo by to, že na vrchu trochu opršel jíl, ale žádné závratné množství. Spíše se jen vymyl z vrchní strany. Nijak se jako celek nepoškodily, což byla dobrá zpráva.

Použití

Zatím máme hotovou vnitřní příčku, která dělí baráček na dvě poloviny a nemá nosnou funkci. Slepovali jsme je k sobě nejprve stejným materiálem (jíl, voda, sláma) a zároveň jsme každou cihlu na vteřinku namočili, aby se k sobě vše dobře přilepilo. Nicméně toto pojivo pak hodně dlouho vysychalo a následně se začaly objevovat náznaky plísně. Zbytek zdi jsme tedy spojovali jen hliněnou maltou, která se skládala z jemného jílu, vody a písku a bez namáčení cihel. Tato hliněná malta vysychala rychle a spojila vše dohromady perfektně; dokonce vyschla i dříve než pojivo se slámou.

Doba výroby

Za odpoledne jsme schopni vyrobit 25 cihel. Máme připravený pracovní plochu, kam se přesně vejdou. Pak musíme nějakou dobu čekat, než jsou cihly schopny přenosu na další stanoviště, kde doschnout a my můžeme vesele pokračovat ve výrobě. Do tohoto času je započítána příprava materiálu za předpokladu, že jíl máme již rozmočený. Samozřejmě ve dvou to jde rychleji :).


Dále plánujeme postavit příčku z nepálených cihel nad kamny, která bude oddělovat obývací místnost od koupelny.

Masivní bukové dveře DIY

Dne: 3.5.2017, #: Stavba, By Jarcik

Můžeme být jakkoli alternativní, ale dveře teda chceme. Tak jsme si je vyrobili. Z bukových fošen. Masivní. Těžké. Velmi těžké. Padlo hodně návrhů, jaký by mohly mít design, tak jsme vybrali dva. První jsou se třemi skleněnými otvory, jemnějších rysů, kde lišty okolo skel jsou zkosené, aby působili méně masivně. Lišty pak zvýrazňují nerezové šrouby pro jejich přichycení.

Druhé dveře jsou na pohled plnější, mají pouze jedno sklo v hodní části, dolní část je vyplněna svislými bukovými prkny zaklesnutými do sebe. Zasklívací lišta je pak na těchto dveří plná, takže dveře působí ještě masivněji. Váží okolo 60 kg.

Okolo vstupních otvorů je umístěný borovicový trám, na které je shora posazené okno a z boku jsou na něj zavěšené dveře na pantech. Pro zavírání je pak na tento rám ještě umístěna dveřní lišta, která na sobě bude mít ještě přilepené těsnění.

Jako práh nám slouží dubová fošna přírodních tvarů, která je přišroubovaná k podlaze. Již je odkrytý, chodí se přes něj s pracovním nasazením, časem ho tedy budeme muset trochu zabrousit.

Všechny kusy dřeva, které jsme použili jsou natřeny lněnou fermeží na ochranu, proti venkovním vlivům. Tento nátěr budeme muset pravidelně jednou za několik let obnovovat. Nicméně tato práce navíc dalekosáhle vynahradí případnou potřebu mít umělé povrchy 😊.

Vlastnoruční výroba okenních rámu do skleníku

Dne: 3.5.2017, #: Stavba, By Jarcik

Všechno hezky dřevěné a pokud možno vyráběné doma. Tak je to i s našimi rámy na okna. Jsou vyrobeny z borovicových okenních trámků. Bylo zapotřebí je opracovat: nařezat na správnou délku, udělat zářezy na slepení jednotlivých dílů a slepit dohromady. Velká přední okna do skleníku mají +/- 2,5x2m a jsou v polovině přepůlená příčkou, aby nebyla tak velká plocha skel. Vedle dveří jsou pak mini okna, nade dveřmi jedno rozpůlené okno a na bocích do skleníku je připevněno ještě jedno rozpůlené. Původně měly být okna ještě na bocích do místností, ale bohužel by se nám tam nevešly zasklívací lišty, takže nakonec budou tyto otvory zaplněny konopným betonem.

Jako zasklívací lišty jsme opracovali modřínová prkna. Odkůrovat, zahoblovat, nařezat, uhladit a naměřit na místo. Poslední zmiňovaná činnost byla obzvláště zábavné, neboť jsme museli vždy vylézt k onu přes díra na záhonek, na místě naměřit, pak uříznout, znovu neměřit další lištu do rohu a tak dále. Všechny lišty ale nádherně sedí na místě a vypadají báječně.

Dlouho jsme čekali na skla do oken. Skla nám přijela firma namontovat během ledna. Bylo ale hned pocitově úplně jinak uvnitř baráčku, když tam již profukovalo daleko méně.

Okenní rámy jsou posazeny nad betonová věnec zídky, aby dřevo neleželo ve vlhku. Tato mezera je pak vyplněna a přes tuto výplň povede plechový parapet. Na bocích jsou rámy připevněny do dřevěných sloupců, které podpírají a nesou střechu.

Dřevo je natřeno přírodní lněnou fermeží jako ochrana proti venkovním vlivům. Tento nátěr budeme muset pravidelně jednou za několik let obnovovat. Nicméně tato práce navíc dalekosáhle vynahradí případnou potřebu mít plastová okna a jiné umělé povrchy 😊.


Další